10 Haziran 2013

Akıl Tutulması

Akıl tutulması kişinin aklının başka bir aklın yörüngesine girmesidir. Akıl tutulmasına uğrayan kişi artık kendisi olmaktan çıkıp hayata başkasının penceresinden bakar ve hayatı onun gözüyle yorumlar. Max Horkheimer akıl tutulmasına yol açan birincil faktörün kişisel çıkarlar olduğunu söyler. İnsanlar kişisel çıkarlar peşinde koşarken görünmez el onları kendi genel çıkarları için kullanacaktır. Prof. Dr. John Forbes çıkar peşinde koşanların, bulundukları açı itibariyle hiç bir zaman bütünü göremeyeceklerini söyler. Horkheimer'e göre akıl tutulmasında etkili olan en büyük nedenlerden biride, akıl tutulmasının özgüven ve özgür iradeden yoksun insanlarda gözlemlenen bir olgu olmasıdır. Ortaya sunulan gerçek, kanıtlanmış bir olayı bile akıl tutulması yaşadığı için diğer aklın yörüngesinde değerlendirir ve olayın gerçek yüzünü göremez. Akıl tutulmasını yakalanmak istemeyen insanların mutlak ödemesi gereken bir şey vardır o da aşağı konumda olmak, dışlanmak, azınlık içinde yer almaktır. Ne yazık ki insanlar dışlanmak, yalnız kalmaktansa tutuk bir akılla yaşamayı tercih ederler. Akıl tutulmasına yakalanan kişi ona göre kendi hür seçimlerinin müptelası olur.


Adına akıl tutulması demese de felsefenin babası sayılan Kant (1724) akıl ile ilgili şunları demiştir. " Aydınlanma insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise insanın kendi aklını kullanmaksızın başkasının kılavuzluğuna ihtiyaç duymasıdır." O yüzden aklını kullanma cesaretini göster der Kant.

Güneş ve ay tutulması tarihi, saati, hatta süresi önceden hesaplanabilir ve fiziksel bir olaydır, ancak akıl tutulması sosyal bir vaka olup her an yaşanabilir, önlenmesi ve tedavisi çok zordur.

Sahipsiz Cümleler

8 yorum:

 1. Şu dönemde daha neler öğrencem acaba :)) Neler varmış arkadaş! ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dah çok şey var, hepimizin öğreneceği :D

   Sil
 2. çok güzel blog bayıldım :) sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Peki şu dönemde Akıl tutulması yaşayan kim var??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar akıl tutulmasında olduklarını inkar edecek ve siyasi parti peşinde koşacak kadar akıl tutulmasındalar.

   Sil
  2. Şöyle bir icat yapmak istiyorum şu dönemde. Algı açıcı çipler. Sonra gerekli kişilerin beynine yerleştirip, son noktayı koymak istiyorum.

   18 gün oldu, yeter artık!!

   Sil
  3. :D Bu da güzel fikirmiş.

   Sil