10 Temmuz 2013

Kavun

Kadın ve erkek farklılığı üzerine ne çok şey okuduk, duyduk. Fiziksel farklılıklarından, psikolojik farklılıklarına hatta zekalarına kadar. Ben ise sadece bir farklılık üzerinde duracağım kadın ve erkeğin beyin yapısındaki farka. Bence kadın ve erkek davranışlarının altında da bu neden yatıyor. Tabiki de kültürel, sosyal faktörlerde duygu ve davranış üzerinde belirleyici noktaları vardır, fakat kadın ve erkek davranışlarını gözlemlediğimizde benzer davranışların sergilenmesi beyin yapısının önemini bir kez daha ortaya çıkartıyor. Yok yok öyle bilimsel bir açıklama yapmayacağım, işin içine espri, komiklik ve gerçekliği, yaşanmışlıkları katmadan anlatamazdım bu farklılığı. Hadi ilk önce kadın ve erkek beynin yapısı farklılığını tanıyalım.

 Erkek beyni duygusal ve mantıksal kısmı keskin bir çizgi ile ayrılmıştır. Sanırsın Çin Setti. Ya duygusal ya mantıksal. Kadın hakikaten karmaşık bir varlık. Bir olaya hem duygusal hem de mantıksal bakabiliyor. Bence bir mucize. Eğer erkek sol beynini kullanıyorsa, mantıklı düşünme havasındaysa hehehehe... en mantıksız şeyden bile mantık çıkarmaya çalışır. Ne kadar mantıksız ne kadar. Kadın öyle mi canım o olayın, sorunun her neyse onun mantık süzgecinden geçirip hııım duygusal bir çözüm bulmam lazım der saniyeler içerisinde. Erkek daha bu olayın, sorunun mantık aşamasındadır. Çarpar, toplar, böler sonunda mantıkla çözülemeyecek bir şey olduğunu anlar. Beyninin duygusal tarafına geçmeye çalışır, bu biraz zaman alır tabi beyninin arasına ördüğü Çin Setti'ni aşması lazım. Ooooo... o duygusal bakana kadar kadın çoktan kararını vermiştir, uygulamıştır bile hehehehehehe....

Şimdi bir de olur olmadık zaman da duygusal beyin kısmındalarsa ne söylerseniz söyleyin dinlemezler, duygusal moddadırlar çünkü.


İşte gördüğünüz gibi kız en yakın dostu ile arasındaki yaşananlardan bahsediyor. Beyimizin umurunda değil. Duygusal boyutta şu an. Ama kadın ne yapıyor, durumu anlayıp, erkeğin duygusal modda olduğunu kavrayıp o sihirli gücünü, mucizesini kullanıyor.


Gördüğünüz gibi. Tabi bu erkeği düşündüğü için mi yoksa lan duygusal halini yakaladık, bu fırsatı kaçırmamak lazım düşüncesi mi orası tartışılır. Bir de bu yaşananların tam tersini görelim.


Görüyor musunuz şu güzel kıza yaptığını. Kız seni seviyorum diyor, beyefendi geçiştiriyor. Oysa kız öyle mi yaptı, ağlamasını yarı da kesip ona sevgi dolu cümleler kurdu. Sonra uğraş dur gönlünü alacağım diye. Şimdi bu beyin yapısının farkını bilince kızamıyorsun da. Mantıksal beynini kullanıyor bu erkek ne yapacaksın.

Şimdi kadın ve erkek beyni arasındaki farkı anladınız mı? Hani iki tarafta şikayet eder ya kadınlar bizi anlamıyor erkekler bizi anlamıyor. Erkekler susun bakıyım, açmayın ağzınızı. Kadınları anlamıyorsunuz siz asıl. Neyse işin gıırgır tarafını geçelim de iyi ki kadın ve erkeğin beyin yapısı aynı değilmiş. Bence birbirlerini çok iyi dengeliyorlar. Düşünsenize biri mantıksal kısım biri duygusal beyin kısmın da olsun birbirlerini anlamak için çabaladıklarında mantıksal boyutta olan duygusal, duygusal boyutta olan mantıksal boyuta geçecekti. Hahahaha... yine karmaşa. Kadının beyni dengeyi sağlıyor işte. Ara da keşke erkek olsaydım dediğim olmuştur. Şimdi iyi ki kadın olmuşum diyorum ya. Sihirli, mucizevi bir beyin yapımız var, değil mi kızlar. Tamam tamam biraz hemcinsimi öveceğim tabi. Siz de iyi ki varsınız. Erkekler olmazsa bu hayat çekilmez olurdu ya hem biz kimi gıcık edeceğiz, kafasını karıştıracağız. Bu kadınlar çok karmaşık varlıklar dedirteceğiz, lazımsınız yani bize sizi sempatik, gıcık şeyler sizi! :D

Not: Başlığın yazıyla lakası yok evet aklıma bu yazıyı yazarken buz gibi, tatlı, sulu bir kavun geldi. Şimdi başlık mı arayım bi de alla alla. İşte kadın beyni bu bak yazı yazarken neler düşünüyorum Hahahahaha...

Sahipsiz Cümleler 

16 yorum:

 1. hahhhahahha yaşasın neşeli postlar!
  Ellerine sağlık ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehehehehe...teşekkürler arada neşeli yazılar paylaşmak lazım.

   Sil
 2. Çocuğu ne hale sokmuşsun ya yazık günah :DDD
  Boşver Esrayı :D

  YanıtlaSil
 3. Çizimler falan harika, çok neşeli bir yazı olmuş :) Kadınlar erkeklerin rehberidir aslında. Farklı düşünmeyi öğretir her konuda.

  Ayrıca anlayışsızlık konusunda erkekler arasında bir ayrım yapalım. Anlayışlı ve anlayışsız diye ikiye ayıralım lütfen!!

  Tamam, tamam; kızgın değilim :)

  Neşeli yazıların ayrı bir güzel oluyormuş, ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erkekleri de kadınları da anlamak çok zor. Sizin işiniz daha zor ama :D

   Sil
 4. Cem Yılmazın yalancılık ile ilgili anlattığı mevzuda ki gibi erkek cevap vermekte hep sıkıntı yaşar.

  Kadın - Bilmem ne otelinin lobisinde sarışın bir kadın ile görmüşler seni.
  Erkek - Kim söyledi? Kim söyledi? Hangi otel? Otur bi dakika

  Diye gider :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehehehehehe....O videoyu izlediğim de ne kadar haklı dedim bence kadınlar yalan söyleme konusunda erkeklerden usta, çünkü öyle yetiştiriliyorlar. Bizim toplumda erkeğin yaptığı şeylerde kısıtlanmadığı için, çünkü çocukluğundan beri öyle yetişiyor. Ben Bazen çok iyi yalan söylüyorum da hiç kimse anlamıyor hehehehe.... Kardeşim söylese yüzünden belli olur, üzüldüğünde, bir şeye canı sıkkın olduğunda hemen anlarsın. Ben demesem çık kimse de tık yok. Şimdi bahsettik bilmeyenler varsa linkini de verelim izlesinler.

   http://www.youtube.com/watch?v=81zxTuF3e7c

   Sil
 5. Ne kadar cok özledim senin yazilarini okumayi. Sinavlarim var, kendimi biraz inime cektim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende seni özledim Fındığııım! Sen sınavlarını bitir, ben buradayım. Hepsinden yüs yüs en birinci puan al :D

   Sil
 6. Resimler çok güzel ya :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Tolgaa! :)

   Sil

 7. Mizahi anlatımına bayıldım:-)
  ve yazdıklarının hepsine katılıyorum!..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim beğenmene sevindim :) Hoş geldin ayrıca.

   Sil
 8. Erkekler de azıcık sevip duygusal olsa ya,
  hani sen ağladığında sarıp sarmalasa, saçını okşasa, odun gibi olmasa,
  Çok ayıp
  :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte o anda mantıksal bakıyor biraz beklemek lazım istediğimiz tepkileri alabilmek için hemen sinirlenmemek lazım hehehehe

   Sil