9 Eylül 2013

Tilki Yağmuru

Fantastik türdeki filmler, romanlar en sevdiğim türdür. Güney Kore yapımı bu diziyi de izleme nedenim buydu.  Dizinin adı “ My Girlfriend is a Gumiho.” Gumiho, Kore’de efsanevi dokuz kuyruklu tilkidir.

Dizi serseri baş aktörümüzün dedesine çektirdikleri ile başlar. Tabi bunlar iyi günleridir. Dedesinden kaçarken kendisini bir tapınakta bulur. Ve esrarengiz bir sesin onu yönlendirmesiyle, korkak gencimiz duvardaki tablodaki tilkiye dokuz kuyruk çizer. Büyük bir hata yapmıştır, uzun süredir o tablonun içinde hapis olan tilkiyi, Gumiho’yu serbest bırakır.

Diziyi baştan sona kadar anlatmayım, fantastik kurgulara merakınız varsa izlersiniz ben bazı sahneler paylaşayım en iyisi.

Gencimiz inanmıyor bu güzel kızın Gumiho olduğuna. Mecburen ispatlamak zorunda Gumiho olduğunu. Kuyruğunu ay çıktığında gösterebiliyor. İşte güzel Gumiho.


Romantik komedilerde genellikle erkekler hayvan olur ama burada tam tersi kızımızın aklında etten başka bir şey yok. Gumiho ocağına incir ağacı dikti çocuğun. İşte Türk ata sözünü de yapıştırdık mı? tamamdır. :)


O değil hayatımda bir erkeğin bu kadar renkli bileklik taktığını görmedim. Gerçekten Korelilerin moda anlayışı çok farklı. Kültürel farklılık, bakış açısı  ne kadar etkiliyor insanların giyimini, görüntüsünü. Tae Woong, Miho adını veriyor sevimli tilkiye. Bu da arkadaş oldukları sahne Hoi Hoi… Şarkısı da şöyle:


Bu da Miho’nun yakışıklı öğretmeni. Gerçekten yakışıklı değil mi?

Tabi kıskançlıklar olacak iki erkek arasında. Tae Woong her ne kadar Miho'yu tilki olarak görsede.

İkisinin arasındaki farkı benzete benzete inek etine benzetti ya. Ne olacak Gumihodan ne bekleyeceksin. 

Hani güneşli günde gökyüzünde tek bir bulut yokken yağmur yağar, ardından da genellikle gök kuşağı çıkar ya yağmurların. Buna Güney Kore de tilki yağmuru diyorlar. Tae Woong dayanamayıp tek başına bırakıp kaçıyor Miho'yu. Sonra Mihomuz gözyaşlarına boğuluyor, onu tek başına bıraktığı için. Gök yüzü açık, güneşli ve yağmur yağıyor. Sonra dayanamayıp Miho’ya gidiyor. Çünkü Miho ona güneşli günde yağmur yağarsa ben ağlıyorumdur demişti. Beni en çok etkileyen sahnelerden birisi buydu. Tilki yağmuru. Güneşli bir günde yağmur yağıyorsa bir yerde Miho ağlıyordur ya da sevdikleri tarafından üzülen biri, kim bilir. 


Bu da fox rain şarkısı:Güzel bir diziydi, Numo numo numo chuaaaaaaa!  ( Bu arada dizi, film derken bayağa Korece kelime öğrenmeye başladım. ) fantastik ama içinde aşkta var tabi ki Kore filmlerinde, dizilerinde aşksız olan var mı ya? Ben denk gelmedim.

Sahipsiz Cümleler