27 Mart 2015

Boşanma Kararı Çocukla İletişim

Biliyorsunuz ki aldığım eğitim ve kendime kattıklarım ve katacaklarım çerçevesinde aile danışmanlığı ile ilgili paylaşımlar yapıyorum. İlk bahsettiğim Kardeş Kıskançlığıydı BURADANokuyabilirsiniz.Bu aralar çocuklar üzerine daha çok yoğunlaşmak istiyorum. Bu yazımda bahsedeceğim konu ise boşanma. Boşanma sürecinde çiftlerin nasıl davranması gerektiği ve çocukları ile nasıl iletişim kurması gerektiği üzerine.

Çevrenizde boşanan arkadaşlara, akrabalara, çiftlere tanık olmuşsunuzdur. Bu çiftler boşanma kararı aldıklarında kanlı bıçaklı olurlar. Belli bir süre hayatını paylaştığı insana karşı davranışları ve sözleriyle sanki karşısındaki düşmanıymış gibi tavır takınırlar. Benim gördüğüm çoğu aile böyleydi.

“Hem benden boşanacak hem arkadaş kalacağım. Bu modernlik midir? Hiç mi gururunuz yok sizin. Görür bak çocuklarımı/ çocuğumu da onun elinden alacağım.”

Hatta bizim toplumda dedikodu bile yaparlar.

“Kız bunlar boşanmış hala görüşüyorlar. Ne utanmazlık. Dünyanın çivisi çıktı valla.”

Kendisine, kendi hayatına bakmayıp kendi eksikliğini, kusurlarını çevresindeki insanlarda arayan kişiler dolu. Bu nedenle ilk önce yapmanız gereken. Nederler? Diye düşünmekten vazgeçmek ve kendi isteklerinize göre hayatınızı şekillendirmek. Çevrenizdeki zavallı insanlara göre değil.

Türkiye’de boşanmak isteyen kadınların eşleri tarafından şiddet görmesi boşanmaya nasıl baktığımızı yeterince kanıtlıyor zaten. Boşanmada birçok faktör etkili ekonomik, cinsellik… Ama bütün bunların temelinde iletişim kuramama söz konusu. Buna ayrı bir başlık altında değinelim.

Boşanma da en önemli nokta çocuktur. Çiftler birbirinden boşanabilir; fakat çocuklarından boşanmaz. Ebeveynler çocuğu maalesef bir silah gibi, intikam aracı gibi görmektedir. Çocuğu diğer tarafı üzmek ve intikam almak için kullanmaktadır. Bu tür ebeveyneler ne yapar:

-Karşı tarafı sürekli kötüler.
“Senin annen ahlaksızın teki, bir de özlediğini mi söylüyorsun.” “O pis, işe yaramaz adamla bir daha görüştüğünü duymayım” gibi…

-Çocuğun yaptığı herhangi bir olumsuz davranış sonucunda:
“Bak, işte babası gibi.” “Anası kılıklı ne olacak.”

Zaten anne ve babasının boşanmasından dolayı güven duygusu sarsılan çocuğa bir de böyle bencil, anne, babalığı öğrenememiş ebeveynlerin yanlış tutumu içerisinde çocuk kendini bir kapana kısılmış gibi hisseder.

Peki, boşanma kararı alan anne baba çocuklarına boşanma kararını nasıl anlatmalıdır? Neler yapmalı, nelerden kaçınılmalıdırlar.

-Boşanma kararı anne ve baba tarafından birlikte çocuğun yaşına göre uygun bir dilde açıklanmalıdır.

-Boşanmanın anne, baba sevgisi kaybetmek anlamına gelmediği vurgulanmalıdır. Ki en çok bundan korkar çocuklar.

-Çocukların bu karar karşısın da duygusal tepkilerini boşaltmalarına müsaade edilmedir.

-Çocuğun kafasından oluşabilecek bütün sorular cevaplanmalıdır. Çocuğunuz soramayabilir. Siz ebeveyneler olarak onu soracağı soruları o sormadan bile anlatabilirsiniz.

*Neden boşanma kararı aldık.
* Bundan sonra ne olacak.
*Boşanma sırasında neler değişecek.
*Boşanmanın onun yüzünden olmadığı… gibi açıklamalar kesinlikle yapılmalıdır.
-Çocuğun aklından geçebilecek sorular:
-Benim yüzümden mi boşanıyorsunuz?
-Boşanma nedir?
-Annemi, babamı bir daha görebilecek miyim?
-Evden hanginiz ayrılacak?
-Neden annem, babam evden ayrılmak zorunda?
-Neden babamla/ annemle kalamıyorum?

Bu nedenle boşanma kararı veren aileler. Kesinlikle şu cümleleri kurmalıdır:
“ Bizim boşanmamız sana karşı sevgimizde bir değişiklik oluşturmayacak. Biz seni her zaman seviyoruz. Ve hep senin annen, baban olacağız. Ayrıca boşanmamızda kesinlikle senin suçun değil.”

-Çocuğun karşısında güçlü olunmalıdır. Ağlayıp, sızlanmamalıdır. Bu tür durumlarda çocuğun güven duygusunu yitirmesine ve kendilerini tehdit altında hissetmelerine neden olursunuz. Örnekleri de var bunun annesi, babası boşanan çocuğun okulda pasifleşmesi, hiçbir görev almak istememesi. Çevresindeki insanlara güveni kaybettiği gibi kendine olan güveni de alıyorsunuz çocuklardan.

-Boşanmada çocuğa verilebilecek en büyük zarar. Boşanmanın onun yüzünden olduğu söylenmesidir.
“ Konuşup durma senin yaramazlığın yüzünden boşanıyoruz gibi.” Saçma, aptalca açıklama yapan anne, baba var. Anne, baba olmayacak bencil insanlardır bunlar. Bana kalsa belki diktatör diye tanımlarlardı; ama herkesin evlenmesine izin vermezdim. Türkiye’de ki anne, babaların acilen iyi bir eğitimden geçmesi gerekiyor bence.

-Boşanmanın anne, babadan ayrılmak anlamına gelmediği ona olan sevgilerinin devam edeceği söylenmelidir.

-Boşanma sürecinde çocuğun hayatından nelerin değişeceğinden öte nelerin aynı kalacağı üzerinde durulmalıdır.

-Çocuğun yeni hayatına uyum sağlayabilmesi için ani değişiklikler yapılmamalıdır. Boşanan çiftte vekâlet hangi ebeveyne verildiyse o yetişkinle bulunduğu evde yaşamaya devam etmelidir. Bazı anne babalar ev değişliğine hatta ani bir şekilde şehir değişliğine karar vermektedir. Zaten çocuk için zor olan bir süreci aile üyesi daha da zorlaştırmakta.

-Evden ayrılacak bireyin evden bir an önce ayrılması yerine kademeli bir şekilde kalış süreleri azaltılarak evden ayrılması tercih edilmelidir.

-Aile üyeleri, zaten çocuğu, çocukları yeterince üzdük. Daha çok üzülmesin, sevgimizin azaldığını düşünmesinler diye çocuğu hediye, oyuncak vb. şeylere boğabilir. Bu yanlış bir tutumdur. Bu ileri de çocukta disiplin problemlerinin çıkmasına neden olacaktır.

-Maddi konular, mal paylaşımı çocuğun yanında konuşulmamalıdır.

-Çocuğun iki ev arasında amaçsızca gidip gelmesine müsaade etmeyin. Ve çocuğunuzla görüşecek, aktiviteler yapacak, kalacak zamanı kararlaştırın.

-Önemli şeylerden biri de bir ev de o da sürekli kaldığı ev de odasının olmasına müsaade edin. İki aile üyesinde de şahane odalar, oyuncaklarla bezeli oda. Çocuğun ikilemde kalmasına ve kaldığı iki yeri de benimseyememesine neden olur.

-Bunun dışında en önemli maddelerden biri de çocuğun yanında diğer aile üyesini kötülemeyin, başkasının kötülemesine izin vermeyim. Oh nefret ettireceğim diye düşünebilirsiniz. Tam tersi olabilir. Sizden nefret edebilir ya da ikinizden de.

-Boşanmadan diğer ebeveyni sorumlu tutmayın. Nedense kişi kendini suçsuz, melek olarak görür bizim toplumdu. Bunun karşılıklı bir karar olduğunu artık kabullenin.

-Çocuğunuza verilen sözleri tutun ve yapılan programları ertelemeyin.

-Çocuğun özel günlerine (Bayram, mezuniyet, doğum günü….) diğer ebeveyni de dahil edin.

-Diğer ebeveynle arasındaki ilişkiyi kıskanmayın. Onunla geçirdiği vakti merak edip sorularla çocuğunuzu sıkıştırmayın. Zaten anlatmak isterse çocuğunuz anlatacaktır.

-Çocuğunuzun karşı tarafı suçlayan, kötüleyen cümleler kurmasına müsaade etmeyin.

-Ve farklı disiplinlerle, yaklaşımlarla çocuğu büyütmeye kalkmayın. Gerekirse bu konuları bile bir araya gelip kararlaştıracaksınız.

-Çocuğunuzu diğer tarafa göndermemekle, görüştürmemekle tehdit etmeyin.

Bütün yaptıklarınıza rağmen çocuğunuzda uyuma, yeme bozuklukları, arkadaş ilişkilerinde bozulma, ders başarısında azalma, parmak emme, tırnak yeme, altını ıslatma, boşanma olayına ilgisiz davranma, ani ve kontrolsüz tepkiler söz konusu ise uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Türk toplumunda boşanma sorunları iki üyenin boşanmayı kabul edememe sorunları vardır. Zaten boşanma gibi bir şokla karşılaşan çocuk bir de böyle anne ve baba tutumu yüzünden davranış bozuklukları ile dolu bir yetişkin olmasına neden olacaktır. Ailelerin ilk önce düzeltmesi gereken şey çocuk yoksa görüşmeme kararı alabilirsin. Buna şöyle örnek verebiliriz.  

Kadın çay, erkek şeker olsun.  Çay şekeri istemeyebilir. Şeker de çayı istemeyebilir. Ama çocuk varsa ki bu çay bardağıdır. Çocuk bardağında çay ile şekerin birleşmesini ister. Çocuk şekersiz çayı sevmez. Çocuğunuz varsa ayrılmış bir anne, baba olarak iletişiminizi kesemeyeceğinizi kabullenin artık ve lütfen artık büyüyüp, sağlıklı bir ebeveyn olun.

Saldım çayıra Mevla’m kayıra derdi babaannem. Öyle çocuk büyütülemeyeceğini düşünüyorum.

Bundan sonraki konumuz yaşa göre oyuncak seçimi olsun ne dersiniz? Oldukça eğlenceli konu olacak. Görüşmek üzereee!

Sahipsiz Cümleler

2 yorum:

 1. her şeyde olduğu gibi bu konuda da doğru iletişim kurmak çok önemli
  ve bu konuda toplumumuzun daha bilinçlendirilmesi lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biran önce Evlilik Okulları açılmalı. Sınava tabi tutulup öyle evlenmelerine izin verilmeli. Ciddiyim bu konu da :D Her yerde. Ki tabi buradaki anlatımda önemli. Bazı kişiler çok sıkıcı anlatıyor. Dinlese de anlamıyor insan.

   Sil