3 Kasım 2014

Sevmekte Yorulur


Yağmur yağıyordu tüm hıncıyla. Belli ki o da bir şeyleri temizlemek istiyordu.  Dünyanın şu kirli sokaklarını belki de insanların kirli ruhlarını. Yağmurun öfkesinden kaçışan insanlar. Genç adamın ise hiçbir şey umurunda değil.  Zaten insanların ihanetinden, yalanının rüzgârından ruhu darma dağınık olmuş.  Yağmur yağmış çok mu? Gönlünün, ruhunun sokakları ıslanmış çok mu? İnsanların nereden çıktı bu yağmur diye şikâyetlerinden öte genç adam aksine iyi ki yağdın yağmur. İyi ki yağdın diye fısıldıyor. Erkek adam ağlamaz derler. Bir müddet gözyaşlarımı maskelemene ihtiyacım var.

Yağmur yağıyor. Genç adamın gözyaşı yağıyor.

Soğuk yağmur, sıcak gözyaşı…

Yürüdüğü sokak bomboş. Bir bank görüyor adam, bankın altına sığınmış küçük bir köpek yavrusu. Banka doğru yöneliyor.  Ve hala tüm hıncıyla yağmur yağıyor.

Soğuk yağmur, sıcak gözyaşı…

Ürkek köpek yavrusuna elini uzatıp, sende mi yalnızsın ufaklık! Ürkek, küçük köpek yavrusu ilk önce titriyor kucağında. Sonra sıcak bir kucak bulmanın huzuru ile uykuya dalıyor.

Oturduğu bankın üzerinde buruşuk bir kağıt. Mavi mürekkebi atmış, silikleşmeye başlamış yazılar.

“Sevmekte yorulur bazen.”

Gülümsüyor genç adam. Çünkü şu kısacık cümle kendi hayatını, yaşadıklarını anlatıyor.
Sevmekte yoruluyor bazen. İnsanları sevmek yoruyor. Karşılık almadan sevmek yoruyor. En kötüsü de sevip aldatılmak, ihanete uğramak yoruyor.

Gördün mü ufaklık. Hastalığımın teşhisi bu banktaymış. Sevgim yoruldu artık. Seni ne yordu peki! Sevgisizlik mi? Bir köşeye atılmışsın, yalnızsın. Tıpkı benim gibi. Genç adam, elinin tersiyle göz yaşını siliyor. Yağmur durmasına rağmen, insanların bakışlarına umursamadan ağlıyor ağlıyor.

Sıcak yağmur, sıcak gözyaşı…

Sevmekte yoruluyor köpekçik, sevmekte yoruluyor. Ve ben artık sevmekten vazgeçiyorum.

Yağmurla toprağın karışımından ortaya çıkan güzel parfümü çekiyor genç adam bedenin her hücresine. Sonra oturduğu bankın karşısında bulunan kırmızı kasımpatılarla dolu balkona ilişiyor gözü.  İki yaşlı çift küçük masaya karşılıklı oturmuşlar. Yağmurun ve toprağın parfümünü kahve kokusunun daha çok güzelleştireceğini düşünmüşler belli ki.

Şimdi daha güzel oldu değil mi aşkım der gibi birbirlerine bakıyorlar aşk dolu gözlerle.
Yaşlı adam Kanunu alıp başlıyor çalmaya.

Kimseye etmem şikâyet, ağlarım kendi halime.

Genç adam gözyaşımı silip gözünü kapatıp bu hoş musikiyi dinliyor. Kimseye etmem şikayet ağlarım kendi halime. Sahipsiz Cümleler

18 yorum:

 1. Ağlamak gerekiyordu bazen.. Ruhumuzun da suya ihtiyacı vardı ve sevmek Özlem, sonucunda ters etki yarattıysa bedene sanırım yalnızlık tek kurtuluş oluyordu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve artık kuraklaşmış toprakta o kadar çok yağmur yağmasına rağmen sevgi tohumları yeşermiyordu.

   Sil
  2. Aslında bizleri yok eden şey sevmeye olan ihtiyaçtan geliyordu... İnsan sevme uğruna sevmeyi bile yok ediyor çoğu kez.

   Sil
  3. "Doğa da hiç bir şey boşluğu sevmez. İnsanın kalbi de" Sevmekten öte boş kalmanın acısıdır o. O boşluk dolmak zorunda ya sevgiyle ya da taş basarak.

   Sil
  4. Öyle de Özlem ne bilim keşke sevmesek bu kadar yazı, şiir, roman yazılmasa acaba nasıl olurdu dünya...

   Sil
  5. Bilmiyorum. Hayal ediyorum da ruhsuz, duygusuz bir dünya. Bence bazı duygular acı verse de insan duygularıyla, sevgisiyle, acısıyla da güzel.

   Sil
  6. Şunu çok iyi biliyorum Özlem dünyayı şu sevmeye olan ihtiyacımız yüzünden ihanet ediyoruz. Sevmeden yoksun insanlar nefreti kendine dost bilip dünyayı yok etmeye başlıyor. Unutma sevmek aynı anda sevmemenin sonuçlarını da doğurmaktadır. Bu yüzden keşke sevme ihtiyacımız olmasaydı...

   Sil
  7. Hiç bu açıdan düşünmemiştim. Haklısın galiba.

   Sil
 2. Sevgisizlik sevgiyi yüreğinden hançerledi ve sevgi kan kaybından öldü. Şimdi dünya sevginin kanı içinde yüzüyor ve sevgi içindeyim deyip kandırıyor kendini..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vay, yazımın özeti olmuş. İşte şair böyle böyle uzun yazıyı bir cümle de anlatır.

   Sil
 3. Hayatın kendisi yoruyor insanı bazen ağlamak gerekiyor.Rahatliyor insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Katılıyorum.

   Sil
 4. şikayet etmek iyi gelir. ama kimi kime şikayet edeceğiz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte orasını kimse bilmiyor? Kimseye etmem şikayet ağlarım kendi halime diyeceğiz

   Sil
 5. Sevmekte, sevilmekte yorar insanı sevmenin, sevilmenin yorgunluğunu atabilmek için üstünden insanın gözünden biraz yaş gelmeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç girmeyeceksin böyle sevgi işlerine falan. Aşksız hayat çok güzel. :D

   Sil
 6. yağmurla toprağın kucaklaştığı o koku çok güzel gelir hep bana..
  ve sevmek bazen çok zor gelebiliyor sanki bir çok yaşanmışlıktan sonra onu dümdüz bir ova gibi görebiliyorsun..
  zaman ve sabır..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim en sevdiğim koku. İnsan mutluluk, huzur veriyor o koku.

   Sil