12 Şubat 2015

Beyninizi Kuvvetlendirmek Mümkün

Pisi pisiler! :) nörüyonuz? Uzun süredir paylaşım yapmıyorum sanki ha. Dur bakalım kaç gündür yapmıyormuşum. Hehehehe... yedi gün.  Kısa bir paylaşım yapıp hemen yapacağım işlerimin başına döneceğim. Sizden anlatacağım şeyi her gün yapmanızı isteyeceğim.Beyninin sol lobu çalışan, sağ lobunun ise hapis edildiği bir toplumuz biz.

Daha ne Özlem sol lobun çalışması daha iyi matematiksel işlemler, problemlerin çözülmesi. Bu hayatta sol beyni kullanmak daha çok gerekli bize. Diyebilirsiniz.

Eğitim sistemimizde böyledir zaten. İlkokuldan itibaren. Ailelerde uygundur üstelik. Resim dersinden yüksek not almak önemli değildir. Müzik, resim dersi gereksizdir. Hatta Beden dersi neymiş canım, idare ile konuşalım Beden dersini kaldırsınlar. Bunun yerine çocuklar 1 saat daha test çözsün daha iyi.

“Sol beyin bir köle gibi çalışıyor, sağ beyin ise yaratıcıdır. Biz köleyi yücelttik, bize hediye olan yaratıcı parçamızı unuttuk.” Albert Einstein


Sağ lob insanın yaratıcılığını öne çıkartan kısmıdır. Sol lobun şahane çalışıp yaratıcılığın çalışmadığı bir toplumda yeni fikirlerin vb. olması nasıl beklenilebilir. Şimdi bizim yapacağımız. Sağ ve sol beynini kavga ettirmek. Sol lob, sağ loba üstün gelmeye çalışacak. Arada Sağ lob üstün gelmeye çalışacak. Yavaş yavaş eşitlenecekler. Hatta kavga etmeyi bırakacaklar. Yalnız bunu her gün aile üyelerinizle birlikte yapın. Kahvaltı gibi düşünün. Sağ lobu kuvevtlendirmek için bol bol kitap okuyun, bulmaca çözün, televizyona 1 saatten fazla bakmayın. Televizyon sağ lobun zayıflamasına neden olan en büyük virüstür. Boş yere aptal kutusu dememişler. Bunun dışında bir tabloya ya da internetten bulduğunuz bir görüntüye 2 dakika bakın. Sonra gözlerinizi kapatın. Hayal edin. Veya ailenizle oyun oynayabilirsiniz. Size görselden soru sorsunlar, 2 dakika bakma muhleti verildikten sonra. Kova da kaç balık vardı? Irmağın üzerinde köprü var mıydı? Adamın ayakkabısı ne renkti? Köpeğin hangi ayağı gözükmüyordu gibi. Bunu özellikle çocuklarınızla yapın. Hobiler edinin el becerisini geliştirecek. Yemek, sanat... Bol bol spor yapın.

Renkli kelimelerle başlayalım

İlk önce kelimeleri okuyun.
Sonra kronometreyi açın. ( Akıllı telefonların hepsinde var) Sadece renkleri söyleyin kelimeleri değil. Mesela, sarı demeyeceksiniz yeşil. Rengi söyleyeceksiniz. Kaç dakika da sonlandırdığınıza bakın. Zamanla okuma ve takılma süreniz azalacaktır.

Sağ beyniniz renkleri söylemeye çalışırken, sol beyniniz kelimeleri söyleme de ısrar edecektir. Bu sağ sol beyin çatışmasıdır. Beynimizin sağ ve sol loblarını eşit kullanabilmek için her gün bir kez isteğe bağlı iki kez bu egzersizi yapın.

SARI TURUNCU YEŞİL SİYAH SARI KIRMIZI MAVİ KIRMIZI KIRMIZI TURUNCU SİYAH MAVİ TURUNCU SARI SİYAH YEŞİL YEŞİL SARI SİYAH TURUNCU SARI SİYAH TURUNCU YEŞİL MAVİ SARI YEŞİL TURUNCU SİYAH MAVİ YEŞİL SİYAH SARI TURUNCU YEŞİL MAVİ SARI SİYAH YEŞİL TURUNCU MAVİ YEŞİL SİYAH KIRMIZI SARI SİYAH TURUNCU MAVİ KIRMIZI TURUNCU YEŞİL SİYAH SARI TURUNCU MAVİ YEŞİL SİYAH KIRMIZI MAVİ SARI  MAVİ TURUNCU SİYAH KIRMIZI YEŞİL MAVİ SİYAH KIRMIZI TURUNCU YEŞİL SARI SİYAH YEŞİL TURUNCU SİYAH MAVİ SARI KIRMIZI MAVİ SİYAH SARI TURUNCU YEŞİL SARI MAVİ KIRMIZI SİYAH TURUNCU MAVİ KIRMIZI SARI YEŞİL TURUNCU SİYAH SARI KIRMIZI SİYAH MAVİ YEŞİL TURUNCU MAVİ TURUNCU SARI YEŞİL MAVİ SİYAH SARI YEŞİL SİYAH MAVİ KIRMIZI TURUNCU SARI. 

Sahipsiz Cümleler

10 yorum:

 1. Hangi renkte olduklarını okurken ki hızım cidden şaşırttı. Beynimin sağ tarafı ölmüş 01:46 ne ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk deneme için fena sayılmaz. Kelimeleri düz okuduğu zaman insan 25, 30 sn bitiriyor. Ama renkleri söylemeye geldiğinde öyle olmuyor. Duraksadığım da anlıyorum ki sağ ve sol beynim birbirinin saçını başını yoluyor.

   Sil
 2. kronometre tutmadım ama her gün yapmaya çalışayım ben de:)
  teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şey değil. Daha sonra birkaç daha egzersiz önereceğim size.

   Sil
 3. Bende 01:46 da bitirebildim. Sonlara dogru iyice zorlasti yalniz. Aksam benimkine yapayim bunu, eglenceli olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Okumaya yeni başlamış çocuk gibi hissediyor insan kendini. Ben bu sistemi bu eğitimleri veren özel bir okulda öğrendim. İlk yaptığımda 1:54 da yapmıştım. Dün üçüncü yapışımda 1:12 de yaptım.Zamanla düşecek gibi duruyor.

   Sil
 4. 02:01 nedir yav :D canıma kastın mı var senin özlem :D delirtecektin beni :D

  Ama gerçekten faydalı olabilir sık sık deneyeceğim :) güzel bir beyin eğzersizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Beyninin sağ lobu tatile çıkmış. Zamanla düzelir.

   Sil
 5. 01.28 :D Öldüm öldüm dirildim.... başta harbi şaşırma ama sonra odaklanma sanırım sadece renklere odaklanınca okunabiliyor düşüncelerimiz. Keyifli bir şey arada daha başka postlarda beklerim Özlem... En azından sayende biraz zekamızı çalıştıralım çok olmasa da....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ beynine söz geçirebilmişsin. Paylaşmayı düşünüyorum zaten nefes egzersizleri. Hafıza kuvetlendirme teknikleri vb. Hatta Hızlı Okuma kursu vb durum söz konusu bu konuda da paylaşımlar yapabilirim.

   Sil