20 Şubat 2015

Seks Bağımlılığı

Son dönemlerde kadın cinayetleri, tecavüz haberlerini sık duyar olduk.  Daha Özgecan şokunu atlatamadan dün Hatay' da 12 yaşındaki çocuğa tecavüz etmeye çalışan minibüs şoförü ve evine gitmeyi kabul etmedi diye kız arkadaşını arabasıyla vahşice öldüren kişilere tanık olduk.

Benim amacım burada lanet okumak değil, ölen insanlar için vah tüh demek değil. Ateş düştüğü yeri yakacak. Birkaç gün sonra bu yaşananları unutacağız çocuğumuz. Tıpkı N.Ç davasında olduğu ya da Kayseri de üç minik meleğin öldürülmesi gibi.


Peki, ben neden bahsedeceğim? Benim savunduğum bir düşünce var. Bu insanlar aniden sapık ya da cani olmuyor. Bulunduğu ortam yaşadığı travmalar vb. sapık ve caniler yaratıyoruz aile ve toplum olarak. İki, üç gündür makaleler okuyorum, araştırma yapıyorum. Bulduğum ilginç bir nokta oldu. “Seks bağımlılığı” Amerika da psikologlar tarafından psikolojik rahatsızlık kapsamına alınmış. 
Seks bağımlısı olan insanlar uzun süre tek eşliliği sürdürememesi söz konusu. Bu nedenle bir ilişki de ani iniş çıkışlar yaşıyormuş bu insanlar.

Partnerinin kim olduğu önemli değil. Amaç eylemi yapmış olmak.

İşte burası çarpıcı geldi hem psikolojik hem de sosyolojik olarak.

Seks bağımlısı olan kişiler bunu zevk almak için yapmazlar ( kendileri bile farkında değildir zevk amaçlı yaptıklarını düşünürler) ama asıl amaç acıdan, stresten, kendilerinden uzaklaşmaktır.

Bağımlılarda şu belirtiler belirlenmiş:
Güçlü suçluluk ve utangaçlık.
Güçlü yalnızlık duyguları.
Kişisel değerlere ve toplumsal inançlara aykırı davranma.

Kişilerin partnerlerini anlattıkları kısımlar var seks konusunda. Oldukça ilginç hikâyeler. ( Eşinizin, sevgilinizin sürekli bitmek bilmez ilginç şeyler istemesinden seks bağımlısı olması noktasından şüphelenilmesi gerekilen noktalardan biri. Doktorlara göre bu tedavi edilmesi gereken hastalık)
Şunu da ekleyelim sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülmekte. Fakat erkeklerde bu oran daha fazla.  Her yüz erkekten 3'ü seks bağımlısı. Hastaların %60 erkek %40 kadın.

İşte sosyolojik noktaya geldik. Bir insan durduk yer mi seks bağımlısı oluyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki. Sevgisiz, ilgisiz, güvensiz,  aile içi iletişimin zayıf olduğu ailelerde, şiddetin olduğu aile ortamında büyüyen çocuklar risk altında. Bu dönemde çocuklar sıkıntılardan, yalnızlıktan, utangaçlıktan uzaklaşmak için mastürbasyona başvurmaktadır. Ruhsal rahatlamayı cinsellikte bulurlar. Zevk amaçlı değil, utangaçlığı, sevgisizliği, ilgisizliği böyle tedavi ederler. Tabi bu kısa süreli bir ilaçtır. Devamı gelecektir.

Cinsel bağımlılık yakınlık bozukluğudur. Bu hastalar ilişkilere güvenmemektedir.

Bu kişiler daha fazla kadınla, erkekle birlikte olarak cinsel güçlerini kanıtlama savaşına girişirler. Savaşı kazandıklarını düşünürler oysa altında yatan  değersizlik duygularını bu şekilde maskelemektedirler. Sürekli bir eş arayışı içerisindedirler.

Ve daha vahimine yazının ilk paragrafındaki değindiğimiz kısma geliyoruz. Seks bağımlısı olan bu kişiler cinsel risk arayışı içine gireceklerdir. Tecavüz olayları da böyle ortaya çıkıyor. İlginçtir ki kişiler bu davranışın bir felakete yol açacağını biliyor. Doktorların görüştüğü çoğu kişi böyle demiş; ama bunu yapmaktan kendini alıkoyamıyor. Özetlersek kişinin

Sevgisizlilk, İlgisizlik, utangaçlık, kendisini değersiz görmesi, seks bağımlılığının artmasına neden oluyor. Bu değersizliğini, utangaçlığını vb. cinsellikle atıyor. 

Çoğu kişi idam gelsin vb. diyor, tecavüz olayların da caydırıcı olacağını düşündükleri için. Bu kişiler sonunun felaket olacağını bildiği halde bunu yapıyor. Yani bu engellemeyecek, idam gelse dahi. Peki nasıl çözülecek bunlar, çocuğun yetiştirildiği aile de,  şiddet olduğu ve sevginin olmadığı bir ortamda büyüyen bir çocuk aileler tarafından patlamaya hazır bir bomba haline geliyor. Aileler bu konuda bilinçli olacak, baktı yetiştiremiyor bu çocuklar tıpkı yurtdışında olduğu gibi ailelerin elinden alınmalı.

Aşırı bir cinsel istek varsa, feşistlik vb. duygular yoğunlaşmaya başladıysa, uzun süre ilişki kuramayıp sevgilinizden uzaklaşıyorsanız, farklı kişilerle cinsel birliktelik yaşamak istiyor ve bundan zevk alıyorsanız çapkın bir kadın veya erkek değilsiniz. Bununla övünmeyin. Silahlarınızı bırakın. Seks bağımlılığınız söz konusu, hastasınız. Ve cinsel terapistlere giderek tedavi olmanız gerekmekte. Sonucu vahim noktalara gidebilir. Belli bir süre sonra tehlikeli arayışlar içerisine girmeye başlıyor bu insanlar, tecavüz, ensest gibi.

Bugünlük bu kadar.  Görüşürüz pisicikler.

Doğru numaraya ulaşmanız ümidiyle :)

Kaynak: Aktüel psikoloji, e psikiyatri, cised

Sahipsiz Cümleler

22 yorum:

 1. Hepimiz farkında olmasak da yaşadığımız toplumun izlerini taşıyoruz.Sosyal hayattaki düzen ve insanların kafa yapısını düzeltmek çok zor ama yine de denemek zorundayız.İnsan psikolojisi çok tehlikeli ve her olayın altından o çıkıyor neredeyse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulunduğumuz aile, yaşadığımız çevre, zaman insan psikolojisinde çok etkilidir. Ki çocuğun kişiliğinin %70'nin 3 yaşına kadar oluştuğu düşünülürse oldukça ciddi bir durum bu. Ben o yüzden evlenirsem, çocuk sahibi olursam. Çalışsam bile o 3 sene için fedakarlık ederim.

   Sil
 2. Dünyada kapitalizmle beslenen ülkelerde sekse yönlendirmede etkin rol oynuyor. SESK SATAR !!! ve çoğu kadında bu zincire kendini zevkle ekliyor. Açalım şimdi en baba gazete sitelerini hepsinde haber başlıkları belli. Futbolcu eşleri soyundu- Hayır için soyundular(hayır için bile soyunuyorlar)- http://10sayfa.com/subat/karolinfisekci/?gclid=COKwyuLU8sMCFdQZtAod40gAEQ gibi sanatsal seksilik ya da en çok ilgi çeken filmlere kitaplara bak hep cinsel içerikli olanlar. Şuan ofiste arkadaşlar malum grili 50 tonlu filme gitmek için sözleşiyorlar. İlyas Salmanın oscara aday gösterileceğini ama kimse bilmez(o da olmadı zaten). Şunu demek istiyorum insanlar zaten hasta, bilinç altına da seksi sokunca bilmem kaç kiloluk bir C4 meydana geliyor. Bu sözlerimden kadınların giyimi kuşamı etkin oluyor çıkarılmasın ki dünyada en fazla tecavüzlerin yaşandığı yerlerden biride Afganistan !!! İnsanlık nereye gidiyor hiç bilmiyorum,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu eklemen çok çok iyi oldu. Bu ayrıntıdan bahsetmeyi unutmuşum. Özellikle internetin, sosyal medyaların, kitle iletişim araçlarının vb. seks bağımlılığının artmasında oldukça etkili olduğunu % 15- %20 artışı beraberinde getirdiği söyleniyor. Artık bu hastalıkta kadınların sayısı da artmaya başlıyor.

   Sil
  2. Şunu da ekleyim kesinlikle seks satar ve aşk satar. En çok okunan kitaplar aşk kitaplarıdır. Seks iç güdüsel, doğal bir şey yalnız bazı insanlar aşırı noktalarda farkında değil. Ayrıca bir günde yazının okuma oranının iki, üç gün önce yayınladığım yazıdan daha fazla okunması insanların cinselliğe vb. merakını da gösteriyor. Cinsellik gizli, tabudur derler ama hiçte öyle değil. Dediğin gibi her şey teelvizyon, medya vb. alenen ortada. :)

   Sil
  3. poposu sayesinde milyonlarca takipçisi olan kadın var =D ahahahah özellikle bizim ülkemiz cinselliğin afrikası !!

   Sil
 3. çocukluk, yetiştirilme tarzı, kültür ve ebeveynlerin bilinçli bir model olması çok önemli..
  sevgiyi, iyi değerleri doğru kanallardan aşılamak gerek, eğitimin üzerinde durmak gerek..
  ülkemizde sürekli değiştirilen bir eğitim sistemi ile bu gerçekten çok zor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye de çocukların içinde %5!lik üstün zekalı olanlar var. 12 yaşına gelene kadar % 2 ye indiriyoruz. Harika bir eğitim sistemimiz var.

   Sil
  2. Çocuk yetiştirmek bir sanat her insanın yapabileceği şey değil. Çocuk doğrumakla olmuyor sadece.

   Sil
 4. Çocukların genel karakterinin 0-3 yaşta oluştuğunu düşünürsek herşey ailede başlıyor.Sevginin olmadığı yerde kötülük başlıyor.
  İki çocuk annesi olarak bu dünyada yaşamaktan korkar oldum.Sonumuz hayrolsun ne diyeyim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Endişelenmemek elde değil ki. Her gün sapıkça haberler duyuyoruz. Daha duymadıklarımız. :(

   Sil
 5. Tecavüz ve kadına şiddetin seks bağımlılığından kaynaklandığı tezine katılamayacağım. Seks bağımlıları kendilerine sıradışı yenilikler arıyor olabilir. Ama tecavüz bundan çok çok ayrı değerlendirilmesi gereken bir konu. Özellikle ülkemizde, "çok bulmuşluktan" ve "yenilik aramaktan" değil, "bulamamaktan" ve cinselliği baskılamaktan kaynaklanıyor. Bir diğer etmen de kapitalizmin erkek egemen yapısında kadının ikinci sınıf insan ve seks objesi olarak görülmesi.

  Farklı arayışlar iyidir ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada sorulması gereken neden her insan değil de bazı insanlar sıra dışı yenilikler arıyor?

   Artaerkil sistem, kapitalizm, reklamlar...herkesin ağzından düşürmedikleri ve bildiği çıkarımlar. Tabi bunların da etkisi yatsınamaz. Zaten çok geniş bir konu bu. Benim anlattığım ve sizin değindiğiniz küçük bir kısmı sadece.
   Ben de şuna katılmayacağım cinsel bastırılmışlık değil maalesef. Cinsel bastırılmışlık olsaydı, cinselliğin özgür olduğu ülkelerde tecevüz olayları yaşanmazdı. Almanya da %6,4, Norverç %18 ler de Türkiye %1,5 yalnız bu kadar düşük olacağını sanmıyorum. Çoğu kayıtlara geçmiyordur. Grafiği bulamadım bulabilirsem paylaşırım.

   Sil
  2. Tecavüz vakalarının en çok yaşandığı ülkeler islam coğrafyasında bulunan ülkeler örneğin... Norveç gibi ülkeler bu konuda bir istisna, intihar oranı da çok fazla örneğin... Ben genel bir eğilimden bahsediyorum, tabii ki tek etmen bu değil.

   Neden her insan değil de bazıları sıradışı yenilikler arıyor sorusunun cevabını yazında vermişsin zaten. Problemli olan şey, bunu doğrudan tecavüze bağlamak...   Sil
  3. Pardon düzeltiyorum %18,1 oran Belçika. Bu da ülkelerin tecavüz grafikleri.

   http://knoema.com/atlas/Turkey/Rape?compareTo=DK,BE,BR,DE,KR

   Sil
  4. İslam devletlerinde tecevüz vakasının çok olup olmadığı konusunda bilgili değilim. Ne bir araştırma inceledim ne okudum. O yüzden bu konu da kesin bir şey diyemem. Ama inceleyeceğim, merak ettim. Sizin kesinlikle haklı olduğunuz noktalar var. Bstırılmışlık, kapitalizm, ataerkil sistem, benim bahsettiğim psikolojik nedenler sadece küçük bir parçası. Bu çok uzun ve araştırılması gereken derin bir konu.

   Sil
  5. hemen bir kolaylık yapayım... http://i.imgur.com/FNexYPD.jpg?1

   Sil
  6. Bunu biliyorum, Çokça karşıma çıktı. Özgecan tecavüzüyle bir iki gün gündem de kalıp sonra herkesin unuttuğu harita.. Yalnız bu harita Sizin söylediğinizi hipotezi çürütüyor. Türkiye bu haritaya göre 2 sırada tamam. Diğer Arap ülkeleri, İslam ülkeleriSuriye 8,9,10 sırada O zaman İslam ülkelerin de tecavüz nasıl çok diyoruz. Bu harita yanlış. Örneklemi evreni yansıtmıyor. Bizden tecevüz oranı fazla olan Kore bile Türkiye'den daha geri de gösterilmiş. O zaman da önemsememiştim. Bana somut veriler lazım.

   Sil
  7. tam tersten okumuşsun :) 10 en kötü, tecevüzün en çok yaşandığı yerler, 1 en iyi, en az yaşandığı yerler...

   Sil
  8. Evet yeni anladım ve ana kaynağını buldum. :) woman statistics project tarafından yapılmış. Birinci sırada Afganistan var, Hindistan, Pakistan İkinci grupta Çin, Tayvan, Kore, ABD. Hindistan ( karmakarışık dinleri olan ülke) Pakistan ve Afganistan başı çekiyor. Sonra Çin vs. vs. geliyor. Sadece Pakistan, Afganistan'da birinci sırada diye Tüm Müslüman ülkelerinde tecevüz oranı fazla demek ne kadar doğru. ABD2de, Çin'de tecevüz oranı fazla diye Tüm Hrıistiyan.... demek ne kadar doğru. Benim derdim din vb değil. İnsanlık ve bu bütün Dünya da yapılıyor olması.

   http://womanstats.org/newmapspage.html (Kadınlarla ilgili eğitim vb. bütün verilerin olduğu güzel bir site)

   Yani benim demek istediğime geliyor yine. Dünya da her yer de kadın, erkek ya da kız çocuklar tecavüze uğruyor.
   Şu sitedeki verilere göre

   http://www.nationmaster.com/country-info/stats/Crime/Rapes/Per-capita

   http://sacha.ca/fact-sheets/statistics

   Dünya da her 17 dakika da bir kadın.

   Yani bunun Müslümanıymış. Atesitiymiş, Hristiyanıymış vb. miş tartışmanın manası yok. Bunu yapan insanlar her yer de hasta insanlardır, sıra dışı bir zevk arayışı içinde olan insanlar değil. Ve bana göre çok oryantalist bir bakış açınız var. Onu biraz kırın.

   Sil
 6. İdam bence de çözüm değil. İdamın olduğu ülkelerde tecavüz en çok işlenen suçlardan biri. Madem bu kadar caydırıcı neden diye düşünmek gerek. Bence de tek çözüm tedavi ve güvenilir bir hukuk sistemi. İnsanlar bilmeli ki bu suçun bir cezası var, uygulanacak ve hakedilmeyen ceza indirimlerine başvurulmayacak. Güvenmeliyiz hukuk sistemine. Vicdanımız belki bir nebze de olsa bu şekilde rahatlayabilir. Ama bu da bizim ülkemizde pek mümkün değil.
  Bilinçlenmek ve eğitim gerçekten çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok derin bir konu bu. Hukuk sistemi yaptırımları, idam çözüm değil. Karşısındaki istemediği halde zorla bir bedene sahip olma isteme hastalıklı ruh halidir. Bu kişi durduk hasta olmuyor tabi. Psikolojik, sosyolojik bir çok etken olabilir. Temelden çözülmediği sürece sürekli tekrarlayacak.

   Sil