1 Nisan 2015

Aile Çarkı ( Sistem Kuramı)

Sistem Kuramı, mühendislikte sık başvurulan kuramlardan biri. Fakat bu sistem kuramını aileye uygulanabilir. Sistem kuramı üst sistem ve alt sistemlerden oluşuyor. Toplumu, kültürü üst sistem olarak ele alabiliriz. Alt sistemlerde aile içeresindeki bireylerin ilişkileri. Toplumu bir araba olarak düşünürsek, aile de o arabanın çalışması için en önemli çark. Peki, bu çark sistemi nasıl işliyor bakalım.


Gördüğümüz gibi aile de üç tane çark var. Anne- Baba çarkı, Karı- Koca çarkı ve Çocuklar çarkı. Şimdi bu çarklardan birinin dişinin kırıldığını düşünelim. Çarkın işlemesi, çalışması eskisi gibi olur mu sizce. Örneğin, Karı- Koca çarkındaki bir dişi kırılsın. Belli bir süre o çark dönecektir; ama diğer çarkları da etkilemeye başlayacaktır. Karı koca arasında iletişim bozukluğu, şiddet çocukları etkileyecektir. Anne- baba rollerini etkileyecektir. Kırılan çark tedavi edilmezse çark durma noktasına kadar gelecektir. Buna binlerce örnek verilebilir. Aile içindeki bir bireyin alkol, uyuşturucu bağımlığı, cinsel sorunlar bunun dışında boşanma sürecinin sağlıklı atlatılamaması, aile içi şiddet… aklınıza gelecek binlercesi.

Süper vizyon kapasımda görüştüğüm aileyi örnek vermek isterim size. Kişisel bilgileri anlaşılacak şekilde her şeyi anlatmayacağım. Sadece bir noktaya değineceğim. Bana bahsedilen problem çocuklarından birinin davranış bozukluğuydu. Yani ev de sürekli camları, pencereleri vb. kıran bir çocuktan bahsediyorlardı. Çocuk çarkında bir sorun var. Peki, asıl kırık diş nerede çocuğun çarkında mı? Yoksa diğer iki çarklardan birinde mi? En sonunda iş alkol bağımlılığına, eşe şiddet uygulamaya kadar geldi.  Ve şiddet uygulayan kocanın daha da derinlere indiğinizde aynı şiddeti çocukken babasının ona uyguladığı hayat hikâyesini dinledim.


Şiddet öğrenilir. 

Dediğim gibi bu çarklarınızdan herhangi birinin dişinin de sorun varsa onu tedavi etmeniz gerekmekte. Sonra tedavi edilemeyecek ya da çok uğraş, tamir gerektirecek bir sürece girersiniz. Tıpkı eşlerin cinsel yaşamındaki sorunun, aile içinde huzursuzluğun çocuğun okul başarısını etkilemesi gibi… Kitapta okuduğum yaşanmış örnekti bu. Oldukça ilginç gelmişti. Çocuğun eğitimde başarısız olmasını ilk kendinde ararız oysa değil mi? Demem o ki  aileler siz o kırık çarkların bilincindesiniz. Kırık çarklarınızı tedavi etmeniz gerekiyor. Empatik bir iletişim kurarak gerekirse bir uzamana başvurarak. Sahipsiz Cümleler


2 yorum:

  1. Kırık çarkların farkında olup onu onarmaya çalışmak çok önemli..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle bazı aileler bilerek üstünü örtüyor düzelir nasıl olsa ne olacak diye. Bazı ailelerde sorunun nerede olduğunu gerçekten bilmiyor.

      Sil