20 Mayıs 2015

Kim'in Adası / Kım's Island (2009)

Uzun süredir film izleyemiyordum; ama bugün Kim'in adasını izleme fırsatım oldu. Eğlence amaçlı sıradan ada macerası diyerek izlemeye başladığım bir filmdi. Bir kadın bir erkek adaya düşer. Komik, eğlenceli, aksiyon dolu maceralarla adada vakit geçirirler şeklinde. Fakat hiç beklediğim gibi bir film değildi. Beklentimin çok çok üstündeydi.

Genç adam intihar sonucunda ıssız bir adaya düşüyor; ama bu ıssız ada kaçmak istediği insanların, iş hayatının, kredi kartlarının yanı başında. İlk zamanlar bu durumdan şikayetçi olsa da borçlardan, iş hayatından, paradan uzaklaşıp bunlar olmadan da hayatını idame ettirebileceğini anlıyor. Tek başına bu adada yaşayan adamı dürbünüyle gözleyen asosyal, sanal ortamda vakit geçiren bir genç kızımız da var.
İnsanların sanal ortamda istediği kılığa girebileceğini iddia eden bir genç kız. Doğru bir yaklaşım değil mi? İsterseniz sanal ortamda güzel bir kız, yakışıklı bir erkek, zengin bir birey, doktor vb. olabilirsiniz. Kimse bunun gerçekliğini sorgulamaz. Genç kızımız o kadar asosyal ki evden dışarı çıkmadığı gibi odasından dahi dışarı çıkmıyor. Yeni uğraşı uzaylı diye nitelendirdiği adadaki adamı gözlemlemek ve en sonunda adasına attığı şişe içindeki mesajlarla iletişim geçerek bir arkadaşlık başlıyor.Modern toplumdaki kalabalığın içindeki yalnızlığı ve para ve kredi kartı bağımlılığımızı o kadar güzel anlatmış ki. Şehrin dibinde bir ada olması kalabalığın içindeki yalnızlığın güzel bir temsili olmuş. Genç adam ömrü boyunca adada mı yaşayacak, genç kızla tanışacak mı, izleyin görün. Görüşmek üzere.

Sahipsiz Cümleler
2 yorum:

  1. modern toplumun arka planını yansıtmış gibi, merak ettim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Düşündürücü bir film. Issız ada bekliyordum; ama. Issız ada da bu kadar yalnız hissetmezdi insan kendini. Onu düşündürdü bana.

      Sil