23 Haziran 2015

Mandalacı Geldi Hannnııım!

Son zamanlarda yetişkinler için piyasayı boyama kitapları sardı.  Ki ben bu kapitalist sistemin ağına düşmemeniz gerektiğini düşünüyorum.  O kitaplar bana göre Mandela’nın yandan yemişi. Mandalayı da on dönemlerde duymaya başladı insanlar. Zaten mandalaya ilgi artınca uyanık kapitalist canavar nereden besleneceğini iyi bildiği için hemen buna da elini attı.


Neyse şu boyama kitaplarını geçelim de nedir Mandala ona gelelim.  Mandala daire, merkez anlamına geliyor.  Hayatın özü, merkezi…. Boyama şeklide zaten merkezden çevreye doğru. Mandala hem ruhsal hem de fiziksel olarak insanı rahatlatan bir uğraş. Hindistan da meditasyon tekniği olarakta kullanılıyor ve tapınaklarda yapılan meditasyon tekniği; ayrıca mandala dikkat eksikliğinde, çocukların eğitiminde kullanılan önemli etkinliklerden biri.

Samsara belgeselin ilk kısımlarında 9. dakikalarında göreceksiniz. Mandala meditasyon tekniğini. Tabi bizim bunu yapmamız mümkün değil. Kağıttaki mandalalarla yetinelim biz. Belgesel için TIK! ( Ayrıca belgeseli izleyin çok güzel. Dünyayı geziyorsunuz.)

Daha asıl konuya gelmeeeediiiiim. Gelelim şimdi asıl konuya.  bir inanış vardır mandalayı çizerken ve boyarken hangi düşünce ve duyguları aktarırsanız onun gerçekleşeceğine inanılır. Somut olan bir olumlu bir de olumsuz örnek verelim.  Örneğin, bir sınavda başarılı olduğunuzu vb. düşünerek,  sınavı  kazandığınızda yaşayacağınız duyguları, hissederek hayal ederek mandalayı boyadığınızda o mandalanın size güç vereceği inanılır. Boyadığınız mandalayı bir yere asmanız vb. Yapmanız gerekmektedir. Tabi ben mandalayı boyadım tamam artık kesin kazanırım sınavı diye yan gelip yatın demedik. Size bu uğraşta manevi bir güç verdiğini söyledik.  

Olumsuz örnek verecek olursak. Mesela, sizi aldatan sevgilinize öfkelisiniz. Ne yaptınız ettinizse, size yaptıklarını unutamıyorsunuz ve bu durum sizi hem fiziksel hem de ruhen çok rahatsız ediyor. Alacaksınız elinize hazır çizilmiş mandalayı ya da siz çizeceksiniz. Ve o kişiye karşı bütün kötü duıyguları, düşünceleri mandalayı boyarken aktaracaksınız. Sonra o mandalayı ya yırtacaksınız ya da yakacaksınız.

-Anaaam! Bu çok güzel oldu lan. Sinirli falan güzel sanat çıkardım. Yırtıp atmasam bir şey olur mu? O kadar da uğraştık diye soracak olursanız. Ben de bilmiyorum cevabını; ama ben yerinde olsam yırtardım. Olumsuz duygularla dolu mandalayı başına belamı alacaksın. Git bir bir köşede acını çek. Hak ediyorsun sen. Töbe töbe!

 Mandala boyamak, binevi terapi görevi görüyoır aslında.  Abartmıyorum cidden bir psikoloğun seyansına gitmişiniz gibi rahatlayacaksınız. Nereden bulacağız bu mandalaları derseniz. Sakın boyama kitapları almayın. Onun mandala ile yandan sağdan soldan, aşağıdan yukarıdan alakası yok.  Ben birkaç tane site linki vereceğim. Oradan beğendiğiniz bir mandalayı boyuyabilirisniz. ya da yetenekliyim çizme tekniklerini öğrenirim çizerim diyorsanız. Siz çizin. Görüşürüz pisicikleeeeerrr!

Buna TIK!
Bir de buna tık TIK!

Not: Şunu da ekleyeyim. Çevremdeki gördüğüm her insan elinde mandala ile alakası olmayan şeyler vardı. Ama Mandala kitapları da varmış. Araştırdım yanlış bir bilgi olmasın. Fakat ben yine satın almak yerine. İnternetten çıktı almayı tercih ederim. 


12 yorum:

 1. Bana hediye geldi; sosyal medyada çokça tartışılan Esrarengiz bahçeden :)) Zaman bulunca annemle oturup boyayacağız yoksa bizim işimiz olmaz yok kötü düşünce aktaralım da yok yakalım da :)) Ama ben de inanıyorum bu tür şeylerin insanı stresten uzaklaştırdığına, günümüzde böylesine ucuz yollu stres atabilecek pek bir şey yok gibi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten insanı rahatlatıyor. Bir de onlar mandala değil ya. Bende pek inanmıyorum ama bütün güzel duygularımla boyadığım mandalayı görmek hoşuma gider ama. Büyükler için boyama kitabı :D

   Sil
 2. bu mincik pincik boyamalar beni sakinleştireceğine sinirlendirir valla hiç elimi sürmüyorum o yüzden :-D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Hiç o açıdan bakmamıştım. Sakın kalkışma böyle bir işe :))

   Sil
 3. Para vermem ya ben buna :D senin gibi çıktısını alırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen bir çıktı al ve boya! Yoksa o kadar kitap sayfalarını boyamakta terapi olmaktan çıkar belirli bir süre sonra.

   Sil
 4. Bana da hediye geldi ama bir türlü başlayamadım bana stres sebebi geliyor böyle şeyler. Çok ince ayrıntı ben uğraşamam :P :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehehehe! Sakın böyle bir şeye kalkışma sende o zaman. :)

   Sil
 5. Ben Esrarengiz Bahçe boyama Kitabını almıştım. Bana da sinir geldi, sakinleştireceği yere :) bende bana misafir gelenlere seçip beğenin bir Sayfayı ve boyayın diyorum. Boyadıktan sonra Sayfanın köşesine tarih, yer ve kimin boyadığını yazıyorum. Su ana kadar annem babam ve anneannem boyadı. Bana da anı boyama kitabı yaptım yani :)

  Bir kere bir kağıda beni üzen tüm olayları yazmıştım. Önlü arkalı baya içimi dökmüştüm, sonra o kağıdı yaktım ve küllerini attım. Terapi gibi gelmişti ve işe yaradı, daha rahatlamış, kafam daha boşalmıştı.

  Bu arada özledim seni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazlası zarar. O yüzden ben internetten çıktı almayı ya da kendimizin çizip boyamasını daha doğru buluyorum. Ben de seni özledim canıııım! Yaz bloguna bir şeyler. Hiç uğramaz oldun bloguna.

   Sil
 6. way be :) çok güzeller bunlar.. bende bu sanatın ismini yeni öğrendim desem :( gayet eğleneceli duruyor ama:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bir tane kendim çizip ve boyayıp bırakmayı düşünüyorum. Fazlası zarar cinsiden gibi duruyor :D

   Sil